Ha már volt szobabiciklis cikk, akkor miért ne legyen futópados is? Valójában nem is értem miért a szobabicikliről írtam, hisz a futópadot sokkal többen használják, főleg fitness termekben, szóval lényeg a lényeg...ha nem szeretnél külön egy edzőnek fizetni azért, hogy állóképességedet fejleszd, akkor itt az Ötletes Blog futópados edzésterve!
Március közepénél járunk, mégis farkasordító hideg van, senkinek nincs kedve ilyenkor futni, vagy aki mégis fut, az nagy kockzatot vállal, mert könnyen torokfájás, rosszabb esetekben tüdőgyulladás lehet az eredménye. A futópadok azonban bármikor a rendelkezésedre állnak az időjárástól függetlenül, és még külön állíthatod is rajta, hogy milyen tempót szeretnél, le tudod mérni hogy mennyit futottál, mennyi kalóriát égettél stb...de nem is ez a lényeg, a cikk a futópados edzéstervről szól, szóval vágjunk is bele ;)
Első futópados edzés: a legelső teendő még maga az edzés előtt a futópad megvizsgálása, hogyan működik, mire képes, és legyünk tisztában vele hogy hogyan működik, ne össze-vissza nyomkodjuk lottó alapon. Minden futópad tartalmaz egy vészleállító gombot, hogy véletlenül se repülj le a futópadról, ha túl nagy sebességen futsz. Ne lepődj meg ha első alkalommal folyik rólad a víz, és nagyon hamar kifáradsz, nyílván hozzá kell szokni a rendszeres edzéshez (törölköző és frissítő legyen a közelben). Kezdésnek elég lesz egy kis séta, azaz egy kis ismerkedés a gépezettel :)...ismerd meg a futószalag hosszát, hogy bátran és kényelmesebben tudj futni rajta, anélkül egy elesnél. Pár perc séta után jöhet a kocogás, kapcsolj kicsit nagyobb sebességre és ez első alkalomra egyenlőre elég is lesz.
Laza futás: ez a futópados edzésterv inkább a kezdőknek való. Kezdetnek egy 1km-es séta kb 6-8 km/h-val, majd egy 2-6 km futás (ez ízlés, erőnlét, és állóképesség függő), és ha ezzel végeztél a levezetés se maradhat el, hátra van egy 2-4 perces séta. Ez egy regeneráló, könnyebb edzés.
Hill edzés: akik kicsit is vágják az angolt, azok már tudhatják, hogy ez a emelkedőn való futás, itt a futópadot már kicsit megemeljük. A bemelegítés mint minden edzésnél elengedhetetlen, kb 15-20 percet tölts el vele, utána jöhet a 3 x 3 perc 10 km-es versenytempóban egy 4%-os emelkedőn, köztük egy 4 perces laza kocogással. Ahogy fejlődik állóképességed, azzal párhuzamosan növelheted az ismétlések számát, ez az edzés terv nagyon hasznos tud lenni ha valaki gyorsan akar fejlődni, de számolni kell vele, hogy igen fárasztó, ne akarj elsőre szuperhős lenni :)
Nos ennyi lenne, a későbbiekben még írhatok további edzésterveket ha igényt tartotok rá, mert van még egy pár a tarsolyomban, de egyenlőre elég lesz ennyi, remélem tudtam segíteni!