A szoláriumokról már rengeteg pletykát hallottatok bizonyára a híradótól, vagy barátaitoktól, hogy a szolárium mennyire káros hatással van a bőrre és a szemre. Íme néhány előny és hátrány a szoláriumokkal kapcsolatban :)
Szolárium hátrányok: ma már több fajtája is létezik, bronz és turbo szolárium, de választhatunk álló és fekvő szoláriumok közül egyaránt. Ha túlzásba visszük a szoláriumozást, akkor okozhat komoly problémákat a bőr egészsége szempontjából. Hetente maximum két alkalmat javasolnék, máskülönben a bőr idővel megszárad, és idősebb korra igen csúnyává válik, bármilyen barnák is voltatok és szépek. A másik hátrány az UV fényekben rejlik, hatására a bőr elveszti hidratáltságát, és felgyorsítja az öregedését, azaz megkezdődik a ráncok kialakulása. A harmadik hátrány, amit valószínűleg mostanság sokat láthattatok a híradókban, hogy a szolárium UV fénye bőrrákot okozhat, ma már a bőrrák országszerte megsokszorozódott, és ezen személyek többsége bizonyítottan rendszeres szoláriumozást folytattak! Ha már feltétlenül szoláriumba akarunk járni, akkor egy olyan helyet kell választani, ahol rendszeresen cserélik a csöveket, és gondoskodnak a higiéniáról. Természetesen nem akartam senkit túlságosan megijeszteni, de tisztában kell lenni a szolárium kockázatokkal.
Szolárium előnyök: hogy jobb kedvre derítselek titeket, íme néhány előny is. Egyik köztudott előny, hogy a szoláriumok az UV fény hatására gyorsabban és egyenletesebben barnítanak, mintha nyáron kiülnénk napozni a kertbe (sajnos a szoláriumok esetében a barnaság gyorsan elvész). És most egy érdekesebb előny...az orvosok ma már egy újabb előnyt véltek felfedezni a szoláriumokban ez pedig a fokozott D-vitamin termelődés. Mint a természetes napozásnál, a szolárium is elősegíti a D-vitaminok beivódását a szervezetbe. Enyhíti az izületi problémákat, és megoldást nyújt az ekcmás bőrre.
Kiknek nem ajánlott a szolárium: a szolárium nem ajánlott érzékeny/fehér bőrűeknek, aki szőke vagy vörös hajú, akiknek sok anyajegyük van, aki túl fiatal, aki rendszeresen gyógyszert szed, vagy aki túl szeplős.
Szoláriumozási ötletek: szolárium előtt feltétlenül távolítsuk el a sminket. Bőrradírral eltávolíthatjuk az elhalt hámsejtek, ennek eredményeképp lesz egyenletesebb a barnulás. Igyekezzünk egyenletesen növelni a szoláriumban töltött időtartamot, az első alkalom mindig legyen a lehető legkevesebb (kb. 5 perc), és innen hetek és hónapok múltával mehetünk feljebb. A szem egészsége miatt vagy csukott szemmel szoláriumozzunk, vagy használhatunk védőszemüveget is. Fontos, hogy minden ékszert távolítsunk el magunkról, mert megkárosodhatnak, és elősegíthetik bőrünk megégését.
Azért írtam le ezeket a tényezőket, a hátrányokkal és az előnyökkel egyaránt, hogy mindenki tisztába legyen a kockázatokkal, és tényleg csak akkor akarjatok barnulni ha tényleg szükségesnek érzitek. Véleményem szerint télen a smink használata a célszerű, nyáron pedig a természetes napsugarak. Ha a szolárium mellett voksoltok mégis, akkor is vigyázzatok magatokra lányok/fiúk! :)
Eredményes barnulást!